За кількістю хворих на цукровий діабет лідирують Індія (41 млн), Китай (40 млн), США (19,2 млн). На жаль, Україна входить до числа країн з високим рівнем захворюваності на цукровий діабет, хоча багато вітчизняних учених говорять про занижені цифри статистичних даних у зв’язку з відсутністю скринінгових програм виявлення цього захворювання. У зв’язку з цим пріоритетним завданням лікарів первинної ланки є рання діагностика та лікування порушень вуглеводного обміну.
Профілактиці захворюваності на цукровий діабет сприяє виявлення осіб з переддіабетом. Це поняття включає два стани: порушену толерантність до глюкози (НТГ) та порушену глікемію натще (НГН). При першому стані (НТГ) рівень глікемії натще становить менше 7 ммоль/л при показниках глікемії через 2 години після прийому глюкози більше 7,8 ммоль/л але менше 11,1 ммоль/л. При НГН рівень глюкози натще коливається в межах 6,1 – 7 ммоль/л, а після навантаження глюкозою не перевищує 7,8 ммоль/л. Слід враховувати, що частота переходу НТГ на цукровий діабет варіює від 1,5 до 7,5% на рік. Особи із встановленими факторами ризику розвитку цукрового діабету (а це обтяжений сімейний анамнез, низька маса тіла при народженні, ожиріння, метаболічний синдром) повинні обстежуватися щодо виявлення порушень вуглеводного обміну.
У сучасних рекомендаціях з лікування цукрового діабету виділяють кілька основних напрямків, таких як нормалізація маси тіла (дотримання гіпокалорійної дієти в осіб з надмірною масою тіла та ожирінням), режим фізичної активності, застосування цукрознижувальних препаратів, лікування супутніх захворювань та ускладнень цукрового діабету, фітотерапія , нормалізація обміну ліпідів, білків, вітамінів, мікроелементів, санаторно-курортне лікування
У корекції станів переддіабету та у складі комплексної терапії діабету широкого поширення набули препарати на основі рослинних компонентів. До відкриття інсуліну і створення перших синтетичних цукрознижувальних засобів екстракти багатьох лікарських рослин застосовувалися як основні засоби, що знижують рівень глюкози в крові.
Багатовіковий досвід застосування екстрактів різних рослин у народній індійській медицині, Аюрведе, призвів до необхідності наукового вивчення впливу цих засобів щодо корекції порушень вуглеводного обміну. Більше 30 різних рослин, що виростають в Індії та мають гіпоглікемічні властивості, були відібрані для дослідження на підставі даних про їх лікарський потенціал. Результати дослідження «Порівняльної оцінки гіпоглікемічної активності деяких лікарських рослин Індії при лікуванні аллоксанового діабету у щурів» (Kar A. та співавт, 2003) достовірно підтвердили ефективність застосування екстрактів рослин у лікуванні переддіабету та діабету. У дослідженні використовували висушені вакуумом 95% етанолові екстракти рослин у дозуванні 250 мг/кг, а через 2 тижні оцінювалися досягнуті рівні глікемії. Найбільш ефективними виявилися 24 зразки з 30, що брали участь у дослідженні.
Підтвердженими гіпоглікемізуючими властивостями володіють такі відомі індійські рослини, як Птерокарпус мішкоподібний або Віджайсар (Pterocarpus Marsupium), Кокцинія індійський або плющевидний гарбуз (Coccinia indicа), Індійська пекуча кропива (Tragia involucrat), Tragia involucrat Пажитник сінний (Trigonella foenum-graecum), Тіноспора серцелиста (Tinospora cordifolia), Момордика харантська (Momordica charantia L), Агніматхі (Premna integrifolia), Азадірахта індійська (Azadirachta indica), Імбирчі Коричник тамала (Cinnamomum tamala), Морінга олійна (Moringa oleifera), Чорна слива або євгенія ямболана (Eugenia jambolana) та деякі інші.
Використовуючи успішний досвід індійської народної медицини та сучасні знання та технології, компанія ХЕЛАПЛАНТ ПЛЮС (Україна) створила інноваційний препарат ВІДЖАР® на основі рослинної сировини, батьківщиною якої є Індія. До складу капсул Віджар увійшли екстракти 7 рослин з максимально вивченими та доведеними протидіабетичними властивостями.
Так, наявність у складі екстракту кори дерева Віджайсар стимулює регенерацію бета-клітин підшлункової залози, має захисні властивості щодо тканини ПЗШ, стимулює синтез інсуліну та гліколіз, пригнічує глюконеогенез та всмоктування глюкози в кишечнику, покращує ліпідний спектр крові. В аюрведичній медицині воно використовувалося для відновлення функціонування бета-клітин підшлункової залози.
Азадирахта індійська також сприяє зниженню рівня глюкози крові, має противірусні та антибактеріальні властивості, знижує апетит, сприяє оновленню шкіри, бере участь у процесах детоксикації організму. Екстракту Момордики харантської також притаманні гіпоглікемічний ефект, стимуляція регенерації бета-клітин острівців Лангерганса, поліпшення клітинної утилізації глюкози та загальний стан нервової системи, виражені антиоксидантні та противірусні властивості. При вивченні гіпоглікемізації в дослідженні на щурах було встановлено, що прийом екстракту Момордики дозволяє знизити рівень глюкози на 48% від початкового рівня. Даний ефект можна порівняти з ефектом прийому глібенкламіду, відомого синтетичного препарату.
Дія екстракту Тиноспори серцелистої подібно до дії інсуліну. Тіноспора кардіофолія, крім гіпоглікемічної дії, характеризується ще й потужними імунностімулюючими та протизапальними властивостями, стимулює фагоцитоз, виявляє антиоксидантну дію та позитивно впливає на ліпідний склад крові, стимулює утворення сечі та перешкоджає утворенню каменів у нирках.
Кора Гвоздичника діє як антиоксидант, захищаючи мембрани клітин від пошкодження їх продуктами перекисного окиснення ліпідів, пригнічує зростання бактерій. Цукрознижувальний вплив Кори Гвоздичника обумовлено гальмуванням процесів глюкогенолізу.
Куркума довга – унікальна рослина за спектром своєї біологічної активності. Це прекрасний природний антибіотик, а також протизапальний та імуностимулюючий засіб. Куркума сприяє виведенню токсинів з печінки людини, перешкоджає каменеутворенню в жовчному міхурі, має гепатопротекторні властивості. Відзначено позитивну дію Куркуми на діяльність серцево-судинної, травної, імунної, сечостатевої систем. Екстракти цієї рослини сприятливо впливають на метаболічні процеси в організмі, покращують ліпідні показники крові та клітинний склад крові.
Джимнема сильвестре – рослина, що росте в тропічних лісах Індії, листя якої містить речовини, що блокують абсорбцію цукру в шлунково-кишковому тракті. Екстракт Джимнеми сприяє регенерації бета-клітин ПЗШ, підвищує активність ферментів, що беруть участь у метаболізмі глюкози, гармонізує роботу нервової системи в умовах стресу, зменшує потяг до солодкого, знижує рівень загального холестерину в крові, має тонізуючу дію.
Зниження ризику інфаркту та інсульту
Збалансований склад препарату Віджар®, успішні клінічні випробування, а також позитивні зміни у перебігу захворювання у тисяч пацієнтів в Україні дозволяють рекомендувати Віджар® як профілактичний засіб особам з порушеною толерантністю до глюкози. і як допоміжний засіб у лікуванні хворих на цукровий діабет 2 типу. Застосування Віджара® обґрунтоване в комплексі з раціональною цукрознижувальною терапією, дієтотерапією, помірними фізичними навантаженнями, зміною способу життя.
«Проведене дослідження свідчить про ефективність дієтичної добавки у комплексному лікуванні хворих на ЦД 2 типу, що підтверджується, в першу чергу, позитивним впливом на рівні HbA1c, глікемії на щастя та постпрандіальної глікемії. На тлі використання дієтичної добавки «Віджар» була досягнута глюкозурія… На фоні регулярного прийому комплексної терапії з включенням дієтичної добавки «Віджар» через 2,5 місяці у всіх хворих виникла необхідність у зниженні дози препаратів сульфонілмочевини, що і було зроблено. У разі потреби можна рекомендувати прийом дієтичної добавки «Віджар» до 3-х разів на день. Тримісячний курс застосування «Віджару» позитивно вплинув на якість життя хворих. Все вищезазначене дає змогу рекомендувати використання дієтичної добавки «Віджар» у подальшому як лікарський засіб…» (ЗВІТ про відкрите тримісячне короткотривале клінічне дослідження ефективності та переносимості дієтичної добавки рослинного походження «Віджар» у групі пацієнтів, хворих на цукровий діабет 2 типу, які приймали пероральні цукрознижуючі препарати //Н.А.Кравчун, О.В.Казаков, ДУ “Інститут проблем ендокринної патології ім.В.Я.Данилевського АМН України”, 2010р. )
Як зазначила один із авторів клінічного дослідження, лікар – ендокринолог, д.м.н., проф. Кравчун Нонна Олександрівна, «застосування біологічно активної добавки Виджар у складі комплексної терапії цукрового діабету сприяє підвищенню працездатності, покращенню психічного та фізичного стану пацієнтів. Відсутність побічних ефектів свідчить про хорошу переносимість відару. Більше того, зниження потреби в пероральних цукрознижувальних засобах є додатковим аргументом на користь прийому капсул Виджара®». Повну згоду з колегою виявляє проф. Олександр Вікторович Казаков: «Достовірне зниження рівнів глікемії у пацієнтів з НТГ та цукровим діабетом на фоні прийому капсул Віджара у складі комплексної терапії, покращення реологічних властивостей крові, показників ліпідного спектру, зниження маси тіла у деяких пацієнтів з ожирінням призводять до покращення контролю захворювання та якості життя пацієнтів, що зменшують ризик розвитку ускладнень цукрового діабету та віддаляють їх розвиток. Прийом Відджара® добре переноситься хворими і є ефективним фітопрепаратом як додатковий засіб у складі комплексної терапії НТГ та діабету».
Поліпшення глікемічного та ліпідного профілю, детоксикувальний та гепатопротекторний ефекти препарату, тонізуючі, імуностимулюючі та загальнозміцнюючі властивості, поліпшення обміну речовин, вплив на репаративні процеси в підшлунковій залозі роблять віджар® відмінним засобом фітотерапії, доповнюючи.
Детальніше на сайті продукту ВІДЖАР®